Zwalczanie chwastów na polach
Walka z chwastami nie musi być zadaniem bardzo trudnym. Sporo zależy od tego, jak podejdą do tematu sami rolnicy. Praktyka pokazuje, że wiele upraw jest zaniedbanych pod kątem profilaktyki związanej z aktywnością chwastów, co na dłuższą metę może skutkować fatalnymi konsekwencjami.
Postępujące zachwaszczenie pól może prowadzić do poważnych strat finansowych, albowiem plon zostanie ograniczony – czasami nawet o więcej niż połowę. Tego rodzaju sytuacje stawiają pod znakiem zapytania opłacalność działalności. Głównym sposobem na walkę z chwastami, który w tym momencie możemy uznać za powszechny w ramach nowoczesnego rolnictwa, jest stosowanie oprysków z wykorzystaniem herbicydów.
Są to preparaty chemiczne zawierające substancje aktywne o specjalnych właściwościach. Ich zadaniem jest eliminacja konkretnych typów chwastów, co odbywa się w określonym momencie roku, tuż po wysiewie. W przypadku zbóż ozimych działania podejmuje się jesienią, a przy zbożach jarych – dopiero wiosną.
Wtedy można być w miarę spokojnym o efektywność. Rośliny zaliczane do chwastów wykazują się różnym zakresem odporności na dostępne w sprzedaży środki chwastobójcze. Stąd bardzo ważny jest dobór preparatu pod kątem szkodników, które występują na naszym polu.
Doświadczony rolnik zazwyczaj potrafi rozpoznać podstawowe gatunki chwastów, ale jeśli jest z tym kłopot, warto poradzić się specjalisty z zewnątrz. Może on także pomóc w zakupie najwłaściwszych herbicydów, które całkowicie wyeliminują problem na uprawianym polu.