Opryski drzew i krzewów

Ochrona roślin przed szkodnikami jest bardzo ważna zwłaszcza w przypadku profesjonalnych upraw, których owoce mają zostać sprzedane i stanowić źródło dochodu dla rolnika. Doskonale wiedzą o tym właściciele sadów z drzewami owocującymi, a także krzewów owocowych. Wyzwanie jest spore, ponieważ w naturze występuje wielu naturalnych wrogów roślin jadalnych, którzy szukają dla siebie pożywienia. Są to różne gatunki owadów i larw z jednej strony, grzyby oraz choroby roślin z drugiej. Jest się czym przejmować i nie można lekceważyć zagrożenia.

Współczesne rolnictwo, w tym hodowla drzew i krzewów owocowych, nie może polegać w stu procentach na działaniach naturalnych i nieinwazyjnych. Gospodarz nie może liczyć na łut szczęścia i zakładać, że jeśli dobrze pójdzie, to akurat w tym roku szkodniki nie zaatakują jego drzew. Należy przeciwdziałać kłopotom, a nie je prowokować swoimi zaniechaniami. Stąd powszechnie stosuje się opryski roślin hodowlanych, które mają na celu eliminację niepożądanych gości. Istnieją różne formy oprysków.

Generalnie nie ma preparatów uniwersalnych, które mogłyby uchronić uprawę przed wszystkimi typowymi zagrożeniami. Dlatego każdy zaplanowany oprysk powinien służyć walce z innymi typami zagrożeń. Co do zasady procedurę należy przeprowadzić jeszcze przed rozpoczęciem wiosny, najlepiej w lutym. Dzień powinien być bezwietrzny, stosunkowo ciepły i pochmurny, ale też wolny od opadów deszczu. Zbyt niska temperatura sprawi, że preparat nie zadziała, promienie słońca mogą poparzyć opryskaną roślinę, a deszcz zmyć zaaplikowany środek.

You may also like...