Nawóz na tasznik pospolity w owsie

Owies jest zbożem popularnym i cenionym z uwagi na swoje walory spożywcze. Na bazie ziaren owsa produkowane są płatki owsiane, bez których wiele osób nie wyobraża sobie pożywnego śniadania. Otręby owsiane są zalecane w wielu dietach i cenione wśród zwolenników ekologicznego żywienia. Choć owies nie jest tak powszechny jak pszenica czy żyto, z całą pewnością odgrywa istotną rolę w polskim krajobrazie rolniczym. Trzeba zadbać o jego uprawę, zwłaszcza jeśli gospodarz wiąże z nią duże nadzieje na sukces finansowy.

Są powody, dla których uprawa owsa jest praktyczna z punktu widzenia działalności rolniczej. Owies nie zalicza się do roślin o specjalnych wymaganiach – plony są obfite nawet na glebach o stosunkowo niskiej jakości. Kluczowe jest odpowiednie nawodnienie ziemi, choć i tutaj są granice – teren nie może być podmokły. Można go z powodzeniem uprawiać na glebie kompleksu żytniego, co pozwala obniżyć koszty hodowli. Co ważne, owies jest odporny na niskie temperatury i dobrze zimuje.

Jeśli chodzi o nawożenie, zboże to kiepsko rośnie na glebach o niskiej zawartości magnezu, dlatego zalecane jest stosowanie wapna magnezowego. Nawóz oparty o potas i fosfor także jest pożądany. Jak wszystkim innym gatunkom zbóż, tak i owsu zagrażają chwasty. Dlatego należy stosować odpowiednie herbicydy, które pozwolą zdusić ofensywę szkodników w zarodku. Jednym z chwastów często spotykanych w uprawach owsa jest tasznik pospolity, który może poważnie zaszkodzić hodowlom. Na rynku dostępne są także nawozy, które pomogą się go pozbyć.

You may also like...