Jaki nawóz jest dobry na pielęgnację jęczmienia jarego
Rolnicy mogą wybierać spośród wielu zbóż, które dzielą się nie tylko na gatunki, ale też rozmaite odmiany. Możliwości są szerokie, trzeba tylko zdecydować się na któreś z dostępnych rozwiązań. Bez względu na to zawsze trzeba dostosować strategię uprawy pod konkretne zboże i odpowiednio skoordynować działania. Niektóre zboża stawiają specyficzne wymagania, którym należy sprostać.
To czyni ich hodowlę trudniejszą, ponieważ rolnik musi brać pod uwagę więcej zmiennych czynników i wykonywać tym samym dodatkową pracę. Uprawa jęczmienia jarego nie należy do najłatwiejszych i to z różnych względów. Przede wszystkim jest to roślina dość delikatna, o niskiej odporności na aktywność chwastów, wrażliwa na niskie temperatury oraz na nadmiar i niedobór wody. To oznacza, że stosunkowo łatwo zmarnować plon, choć nie ma sensu popadać w panikę.
Przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności uda się doprowadzić areał jęczmienia aż do szczęśliwego zbioru w ramach żniw. Pomogą w tym chociażby odpowiednie nawozy. W zależności od kwaśności gleby warto zastosować nawożenie wapnem węglanowym lub tlenkowym na ścierń. Krok kolejny to wymieszanie go kultywatorem lub wykonanie podorywki i zabronowanie.
Bywa również, że gleba boryka się z brakiem dostatecznej ilości magnezu – wówczas sięgamy po wapno magnezowe. Wystarczą już niewielkie jego dawki, by poprawić parametry. Rzecz jasna warto stosować też nawożenie fosforem i wapnem, dbając o wymieszanie środka z warstwą ziemi grubą na 10-20 centymetrów. Kompleksowe nawozy stosujemy przed orką.