Czy chwasty przeszkadzają w uprawach
Rozmowa z każdym rolnikiem, jeśli będzie dotyczyła codziennej praktyki upraw, prędzej lub później zejdzie na kwestie związane z chwastami. Nie da się ukryć, że biorąc pod uwagę uwarunkowania hodowli roślin, chwasty stanowią jeden z najpoważniejszych problemów. Ich wpływ potrafi być równie destrukcyjny jak działanie kiepskiej pogody czy klęsk żywiołowych.
Chwasty mają to do siebie, że działają po cichu – to po prostu rośliny, które zaczynają rozwijać się w tym samym czasie, co zasiane zboża lub rośliny oleiste. To powoduje, że słabe jeszcze i niewykształcone zawiązki hodowanych roślin nie są w stanie otrzymać z gleby odpowiedniej ilości składników odżywczych. Chodzi głównie o pierwiastki takie jak magnez, potas, azot czy fosfor.
Chwasty są na nie równie łakome, co może prowadzić do stopniowego obumierania upraw. Podobnie sprawy mają się z promieniami słonecznymi – również są niezbędne, aby wegetacja roślin przebiegała prawidłowo. Dynamiczny rozrost chwastów może odciąć uprawy od życiodajnego słońca.
Zapobieganie zachwaszczeniu to jedna z obowiązkowych czynności, jaką rolnicy muszą wykonać, aby móc się cieszyć udanym, bogatym plonem. Najważniejszym krokiem, jaki można podjąć, aby chwasty znalazły się w odwrocie, jest zastosowanie wysokiej jakości herbicydów. Powinny być one dobrane pod kątem występujących na polu chwastów, tak aby oprysk miał zapewnioną jak najwyższą efektywność.
Rynek jest bardzo bogaty w gotowe preparaty, z których można przygotować roztwór do oprysku. Polecamy zapoznać się z tymi produktami.