Co na stuliszek lekarski w rzepaku
Istnieją różne gatunki chwastów, które można spotkać na polskich polach. Zdecydowana większość z nich to rośliny pospolite, aczkolwiek niektóre wyglądają ładnie i można je uznać za efektowną ozdobę łąk czy wzgórz. Inne z kolei mogą służyć w ziołolecznictwie lub do wyrobu naturalnych kosmetyków. Nie zapominajmy jednak, że z punktu widzenia rolnictwa chwast stanowi zagrożenie dla upraw i jako taki zawsze będzie zaliczany do grupy szkodników – bez względu na swoje estetyczne czy zdrowotne walory.
Część chwastów nie występuje już tak powszechnie jak kiedyś, można nawet powiedzieć, że wiele gatunków stopniowo zanika. Jednym z nich jest stuliszek lekarski, który w Polsce pojawia się coraz rzadziej, choć nadal można go spotkać na polach. Należy on do stosunkowo ładnych roślin, aczkolwiek niesie ze sobą poważne niebezpieczeństwo. Poza tym, że jak każdy chwast konkuruje z roślinami uprawnymi o składniki gleby oraz promienie słońca, to jest również trujący.
Toksyny kryją się w jego bardzo drobnych nasionach. Jeśli nasiona dostaną się do plonów i znajdą pomiędzy ziarnami pszenicy czy żyta, może dojść nawet do zatrucia mąki lub paszy dla zwierząt – dlatego należy zwrócić na to uwagę. Poza tym stuliszek lekarski może występować także na polach rzepaku, gdzie wykazuje się dużym apetytem na zawarte w gruncie minerały i pierwiastki. Jeśli chcemy poradzić sobie ze stuliszkiem przy uprawie rzepaku, należy zastosować nowoczesne środki chwastobójcze w odpowiednich dawkach.